2023-03-10

Czym różni się tkanina od dzianiny?

Szukasz jakościowej odzieży dla pracowników? Planujesz stworzyć własny merch, składający się z różnych ubrań i akcesoriów? W takim razie warto zagłębić się w tematykę materiałów, które wykorzystywane są do produkcji odzieży. Jaka jest różnica między tkaniną a dzianiną? Jak rozpoznać te materiały i kiedy z nich korzystać? Sprawdź, czym wyróżniają się tkanina oraz dzianina i stwórz wysokiej jakości odzież, która spełni Twoje oczekiwania.

Tkanina — co to jest?

Cechą, która najbardziej wyróżnia poszczególne materiały, jest proces produkcji. Tkanina powstaje w wyniku przeplatania ze sobą, zgodnie z założonym splotem, prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Jak wskazuje nazwa materiału, wytwarzanie tkaniny nazywa się tkaniem i wykonuje się je na specjalnych krosnach — ręcznych lub mechanicznych. Półproduktem używanym w procesie jest przędza tkacka.

Tkaniny można rozpoznać po tym, że nie są rozciągliwe. Ich sztywność sprawia, że wykorzystuje się je głównie do produkcji takich ubrań jak marynarki, koszule czy jeansy. Materiały mogą być wykonane z trzech rodzajów włókien — naturalnego, syntetycznego i sztucznego. Do wyboru pozostaje także typ splotu — płócienny, atłasowy, skośny. Każdy z nich ma inny wpływ na fakturę tkaniny.

Jak wygląda produkcja tkaniny odzieżowej?

Proces tworzenia tkaniny odzieżowej na pierwszy rzut oka może wydawać się dosyć złożony. Wykorzystuje się w nim dwa rodzaje nici — osnowę i wątek. Te pierwsze zawsze biegną wzdłuż materiału, a drugie w poprzek, co sprawia, że tkanina jest sztywna i stabilna. Samo szycie jest bardzo proste, ponieważ wszystkie elementy można łatwo kontrolować. Trzeba jednak zaznaczyć, że czasami konieczne jest dodanie luzu lub zaszewek, które umożliwią dostosowanie odzieży do sylwetki. W tym celu do tkaniny można dodać też elastyczne włókna np. elastan. Sprawi to, że ubrania będą znacznie mniej podatne na rozdarcia i pęknięcia w szwach.

Dzianina — co to jest?

Podstawową różnicą między tkaniną a dzianiną jest oczywiście proces tworzenia. Produkcja obu materiałów przebiega zupełnie inaczej. Tkaniny są tkane na specjalnych krosnach, z kolei dzianiny tworzone są zazwyczaj na maszynach dziewiarskich. W przypadku mniejszych nakładów lub prywatnych potrzeb wykorzystuje się też druty bądź szydełko. Tak odmienne sposoby produkcji sprawiają, że materiały różnią się m.in.:

Co ciekawe, zarówno tkaniny, jak i dzianiny mogą powstawać z tych samych włókien — bawełny, wiskozy, poliestru. Ich budowa będzie jednak się znacznie różnić. Dzianina jest elastyczna i miękka, dlatego wykorzystuje się ją do produkcji dresów, swetrów czy czapek. Jeśli takie ubrania byłyby wykonane z tkaniny, to cechowałyby się dużą sztywnością.

Jak wygląda druk na tkaninach i dzianinach?

Jeśli chcesz stworzyć merch lub zapewnić swoim pracownikom wysokiej jakości odzież firmową, to ogromne znaczenie ma odpowiednia personalizacja ubrań. Nadruk logo, sloganu lub nazwy przedsiębiorstwa można wykonać za pomocą różnych metod. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się m.in.:

Aby wybrać właściwy sposób znakowania odzieży, warto najpierw zapoznać się ze wszystkimi. Dzięki temu można dopasować metodę do własnych potrzeb i rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest odzież.

Znakowanie tkaniny i dzianiny — jaką metodę wybrać?

Głównym wyznacznikiem przy wyborze metody znakowania odzieży firmowej jest trwałość nadruku. Każdy ze sposobów różni się pod tym względem i wymaga innej pielęgnacji. Dlatego ważne jest, aby podjąć decyzję, która będzie zgodna z potrzebami i możliwościami danego przedsiębiorstwa. W przypadku tkaniny i dzianiny dostępne są następujące opcje personalizacji:

Warto zaznaczyć, że ubrania zachowają swój wygląd dłużej, jeśli będą prane na lewej stronie. Znakowaniu mogą zaszkodzić też mocna chemia i suszenie w suszarce elektrycznej. Dostosowanie pielęgnacji odzieży firmowej do tych porad sprawi, że będzie ona służyć przez długi czas, niezależnie od tego, czy wykonana jest z tkaniny, czy dzianiny.