2023-07-14

Jak zadbać o ubrania z nadrukiem?

Posiadasz ubrania, które mają spersonalizowany nadruk i zależy Ci na tym, aby zachowały swój piękny i estetyczny wygląd na długo? Zastanawiasz się, jak dbać o odzież haftowaną? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, będąc właścicielem tego rodzaju elementów garderoby. 

Odzież znakowana – zadbaj odpowiednio o nadruk!

Ubrania z nadrukiem stanowią wyjątkowy i niepowtarzalny element stroju. Tego rodzaju ubrania noszą jednak nie tylko prywatne osoby, ale i pracownicy wielu branż takich, jak gastronomia, hotelarstwo czy personel medyczny. Nadruki nanoszone na różne elementy garderoby sprawiają, że odzież zyskuje niepowtarzalny wygląd. Aby naniesiony napis lub grafika były trwałe, konieczne jest odpowiednie pielęgnowanie tego rodzaju tkanin. Dzięki stosowaniu specjalnych produktów, a także zachowaniu kilku zasad związanych z czyszczeniem ubrań z nadrukiem możliwe jest zapobieganie zniszczeniom haftu. 

Jak dbać o ubranie z nadrukiem – uniwersalne porady

Naniesienie nadruku na odzież sprawia, że zyskuje ona na wyjątkowości nie tylko pod względem wyglądu, ale i tekstury. Zazwyczaj czynność ta wiąże się z obecnością dodatkowego materiału na tkaninie. To sprawia, że konieczne jest wdrożenie odpowiednich metod pielęgnacji, które sprawią, że żadna warstwa ubrania się nie zniszczy. 

Pranie odzieży z nadrukiem

Piorąc odzież, należy zwracać uwagę na to, z jakiego materiału jest ona wykonana. Rodzaj środków czyszczących, a także tryb prania ustawiony w pralce dostosowuje się właśnie do niego. Należy pamiętać o tym, że nadruk na ubraniu to bardzo delikatny element, który szybko może ulec zniszczeniu. Piorąc tego rodzaju elementy garderoby, warto więc wybierać tryb delikatny, który w żaden sposób nie uszkodzi haftu. Należy się również wystrzegać intensywnego wirowania. 

Suszenie ubrań z nadrukiem 

Po każdym praniu konieczne jest wysuszenie tkaniny z nadrukiem. Należy pamiętać, że ubrania z haftem powinny być bardzo dobrze odsączone od nadmiaru wody. Jeśli wirowanie delikatne nie przyniosło wystarczających efektów, można dodatkowo nacisnąć kilka razy materiał, tak aby pozbyć się zbędnych kropel wody. Należy pamiętać o tym, aby ubrań z napisami i grafikami nie wkładać do suszarek bębnowych. Odzież z nadrukiem należy suszyć ręcznie. Można rozwiesić je w większym pomieszczeniu z dobrym przepływem powietrza lub – jeśli jest taka możliwość – na dworze (najlepiej nie bezpośrednio na słońcu, a raczej w cieniu). 

Prasowanie koszulek z nadrukiem

Prasowanie ubrań to element życia codziennego. Większość osób nie wyobraża sobie założyć pogniecionych elementów garderoby. Aby odpowiednio wyprasować odzież z nadrukiem, należy zapoznać się z instrukcją dostępną na metce ubrania. Najczęściej zalecane jest odpowiednie zabezpieczenie haftu. Warto nanieść na niego dodatkowy element materiałowy np. czystą ściereczkę kuchenną lub inną warstwę ubrania. 

Odpowiedni sprzęt 

Warto pamiętać o tym, że istotne znaczenie w kwestii pielęgnacji odzieży z nadrukiem jest wykorzystywanie profesjonalnego i wysokiej jakości sprzętu. Inwestując w tego rodzaju ubrania, warto traktować je niezniszczonym żelazkiem. Przydatne okazuje się również wykorzystywanie pralek z możliwością prania ręcznego, które jest zdecydowanie łagodniejsze dla tego rodzaju odzieży.

Dbanie o ubrania z nadrukiem w zależności od rodzaju haftu

Trwałość druku zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób został on naniesiony na tkaninę. Wyróżnia się kilka sposobów znakowania odzieży, a każdy z nich wymaga nieco innej pielęgnacji. 

Odzież znakowana sitodrukiem

Sitodruk to metoda druku, w której używa się sita jako nośnika wzoru lub obrazu. Proces sitodruku polega na przepuszczeniu farby przez otwory w sitku na podłoże drukowe, tworząc tym samym wzór lub obraz. Sito jest wykonane z materiału o drobnych otworach, takich jak jedwab, nylon lub poliester, a na nim naniesiona jest warstwa światłoczułej emulsji. 

Piorąc odzież z nadrukiem wykonanym metodą sitodruku, warto korzystać z wody o temperaturze mającej maksymalną wartość 50 stopni Celsjusza. Sposób wirowania również nie powinien być zbyt wysoki. Prasując ubranie znacznie lepiej omijać miejsca, w których widoczne są nadruki. 

Odzież z nadrukiem sublimacyjnym

Znakowanie odzieży przez sublimację to proces drukowania, w którym wykorzystuje się specjalne barwniki sublimacyjne, które pod wpływem wysokiej temperatury przechodzą z fazy stałej bezpośrednio w gazową, pomijając fazę płynną. Proces ten odbywa się na specjalnie pokrytym podłożu, takim jak poliester lub polimerowe włókna.

Zazwyczaj nadruki sublimacyjne są odporne na zniszczenia nawet w trakcie intensywnego prania. Należy natomiast uwzględnić, że producenci zalecają czyszczenie tego rodzaju ubrań w temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Odzież z nadrukiem cyfrowym

Nadruk cyfrowy to technika druku, w której obraz lub wzór jest bezpośrednio przekazywany z pliku cyfrowego na powierzchnię drukowaną. Metoda ta jest niezwykle trwała i efektowna. W tym przypadku pranie powinno odbywać się w podobnej temperaturze co przy poprzednich metodach znakowania. Dopuszczalną wartością jest około 40 stopni Celsjusza. 

Niezależnie od rodzaju nanoszonego haftu na tkaninę, przed każdym praniem warto odwrócić ubranie na drugą stronę. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko ewentualnego zniszczenia haftu. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań pielęgnacyjnych należy jednak przeczytać dołączoną do ubrania instrukcję. Na odzieży z nadrukiem zwykle znajduje się etykieta z informacjami dotyczącymi zaleceń prania. Warto ją przeczytać i pielęgnować ubranie zgodnie z nią. Istotne jest również wybieranie łagodnych detergentów, które nie mają w składzie niekorzystnych środków chemicznych.