2023-06-23

Jak działa maszyna do sitodruku?

Rozważasz oznakowanie firmowej odzieży i nie wiesz, z czym się to wiąże? Zastanawiasz się, jaka metoda sprawdza się najlepiej do personalizowania ubrań? Dowiedz się, czym jest sitodruk i sprawdź, jak działa maszyna, która umożliwia proces znakowania materiałów.  

Co to jest sitodruk?

Sitodruk to metoda znakowania odzieży, która pozwala nanoszenie na wybrane materiały określonych wzorów, grafik i napisów. Technika ta rozwija się już od kilkudziesięciu lat i jest pochodną druku szablonowego, a więc sposobu tworzenia obrazów graficznych przy pomocy specjalnych, przygotowanych wcześniej szablonów.

Sitodruk wykorzystuje przede wszystkim farby sitodrukowe, które przetłacza się przez oczka sita na odpowiednio przygotowane podłoże (materiał, ubranie). Wcześniej ze względu na korzystanie z szablonów, konieczne jest przygotowanie określonej formy na siatce sitodrukowej za pomocą emulsji światłoczułej. 

Maszyna do sitodruku jest wykorzystywana zarówno do znakowania materiałów płaskich, jak i elementów bardziej wymagających. Możliwe jest bowiem znakowanie:

Czy sitodruk się opłaca?

Maszyny sitodrukowe są zazwyczaj bardzo wydajne i umożliwiają znakowanie sporej ilości materiałów za jednym uruchomieniem. Bardzo często nadruk starcza na około 150 prań, co jest opłacalne w przypadku znakowania między innymi odzieży firmowej.

Maszyna do sitodruku może pracować nie tylko na bazie odzieży najwyższej jakości, ale również w przypadku materiałów poliestrowych. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które w tani sposób chcą rozpromować swoją markę, wykorzystując sklepowe ubrania zakupione hurtowo. Bardzo często drukarnie proponują nie tylko skorzystanie ze znakowania za pomocą sitodruku, ale oferują również dostęp do gotowej do wykorzystania odzieży. Co więcej, korzystając z miejsc i drukarni, które bazują na wysokiej jakości urządzeniach, można mieć pewność, że uzyskane w efekcie sitodruku grafiki charakteryzują się trwałością i estetycznym wyglądem. 

Maszyna do sitodruku – jak działa?

Technologia sitodruku może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo skomplikowana. Chcąc skorzystać z tej metody, wiele osób najpierw chce dowiedzieć się, jak działa maszyna do sitodruku. Sam proces obejmuje kilka etapów, gdzie w efekcie możliwe jest uzyskanie danego nadruku.

Na samym początku konieczne jest przygotowanie klisz, a więc odpowiednio przygotowanych formatów grafik. Jeżeli element składa się z więcej niż jednego elementu barwnego, to niezbędne jest odseparowanie kolorów. Rozłączenie jest niezbędne ze względu na prawidłowe przygotowanie specjalnego szablonu. Każdy odcień powinien być zaprogramowany jako osobny plik. Zaprojektowane sita służą w następnym etapie do naświetlania. Wykorzystuje się przy tym metodę negatywu, ze względu na to, że naświetlanie jest bardzo światłoczułe, proces ten wykonywany jest najczęściej w ciemnym pomieszczeniu. Nanoszony element powinien być rozprowadzony po całej powierzchni sita. Dzięki temu w trakcie tzw. suszenia możliwe jest odciśnięcie się i utwardzenie nadruku. Całym procesem zajmują się często doświadczone osoby, które na co dzień pracują z maszyną, jaką jest sitodruk.

Naświetlenie sita trwa krótki czas, a po jego upływie należy szybko przekazać materiał do mycia. Tam, gdzie emulsja się nie utwardziła się, następuje jej rozpuszczenie. Natomiast w miejscu, gdzie powstały drobne punkty poprzez nałożenie kliszy, przechodzi farba, w kolejnym etapie. Ten proces poprzez wykorzystanie maszyny do sitodruku.

Urządzenie przydaje się w momencie samego druku. Przygotowane sita należy zamocować na specjalnej karuzeli, której rakiel rozprowadza farbę na znakowanym wcześniej materiale. Następuje zamalowanie odzieży w wyznaczonych miejscach. Dzięki temu, że maszyna umożliwia nałożenie kilku sit, sprawdza się ona doskonale do drukowania kilkukolorowych elementów.