2023-02-10

Sitodruk czy sublimacja – która technika jest lepsza?

Chcesz wydrukować swoje logo na konkretnym materiale i zastanawiasz się, która metoda druku jest najlepsza w danym przypadku? Zastanawiasz się, czy duże wzory lepiej nanosić na bawełnę techniką sitodruku, czy sublimacją? Sprawdź, czym charakteryzują się oba warianty i zdecyduj, który z nich będzie lepszy w Twoim przypadku. 

Sitodruk i sublimacja – którą metodę wybrać?

Sposobów znakowania odzieży jest bardzo dużo. Wybór jednego z nich nie należy do najłatwiejszych. Pod uwagę warto wziąć kilka kwestii. Najczęściej wybieranymi formami nanoszenia nadruków na koszulki i inne elementy materiałowe są sitodruk i sublimacja. Obie metody mają zarówno wady, jak i zalety i sprawdzają się w określonych warunkach. Ostateczną decyzję należy podjąć, biorąc pod uwagę przede wszystkim rodzaj i specyfikę zamówienia.

Sitodruk – czym jest?

Sitodruk to analogowa forma nanoszenia nadruków na materiały. Technika ta posiada wieloletnią tradycję, a jej długa obecność na rynku pozwoliła na możliwie najlepsze jej wykorzystanie i udoskonalenie. Jej twórcami są osoby, które zajmowały się zdobieniem kimon w Japonii. W latach 30. sitodruk stał się bardzo popularną metodą znakowania odzieży (różnego rodzaju materiałów i tkanin) w innych zakątkach świata, w tym w Polsce.

Sitodruk to opcja, która charakteryzuje się dużą trwałością. Nanoszone elementy starczają bowiem na ok. 150 prań. Analogowa metoda druku jest dobra zarówno w przypadku materiałów wykonanych z poliestru, jak i bardziej naturalnych np. bawełny. Mówi się o tym, iż nadruk tego rodzaju najlepiej sprawdza się w przypadku wykonywania większej ilości produktów. Jest to więc wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą zlecić zamówienie na więcej niż kilkanaście sztuk. 

Ile kosztuje sitodruk? 

Sitodruk wykorzystuje specjalistyczną formę drukowania, która polega na przetłaczaniu farby na zasadzie tworzenia odbitki za pomocą stalowej ramy i nylonowej siatki. Najczęściej wykonuje się to za pomocą odpowiednio przygotowanych do tego maszyn. Sposób działania sprawia, iż nanoszą one zazwyczaj jeden kolor w jednym czasie. Każda odrębna barwa elementu graficznego stanowi więc osobną warstwę nadruku. Z tego względu sitodruk najczęściej wybierany jest w przypadku drukowania elementów jednokolorowych. Nie sprawdza się on także do tworzenia tzw. cieniowania. 

Ze względu na wyżej wymienione kwestie, sitodruk opłaca się przy drukowaniu dużych nakładów – im są one większy, tym ich cena się zmniejsza. Ta forma nanoszenia elementów graficznych na materiały jest więc idealna do masowych produkcji, które nie wymagają drukowania wielu barw. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że ze względu na to, że każdy kolor wymaga przygotowania osobnej matrycy, koszt druku zwiększa się wraz ze skomplikowaniem danego elementu.

Druk sublimacyjny – co to takiego? 

Druk sublimacyjny to konkurencyjna dla sitodruku forma nanoszenia elementów na materiały. Najczęściej metoda ta wykorzystywana jest do tworzenia ozdób na materiałach sztucznych. Opcja ta bowiem nie sprawdza się w przypadku tworzyw naturalnych takich jak bawełna czy jedwab.

Druk sublimacyjny jest techniką, która polega na wygrzewaniu nadruku, a więc utrwalania go z danym materiałem za pomocą wysokiej temperatury. Dzięki temu wszystkie barwniki mogą dokładnie połączyć się na powierzchni. Wyróżnia się:

Sublimacja – w jakich przypadkach sprawdzi się najlepiej?

Jak wspomniano wyżej, ze względu na to, iż druk sublimacyjny wykorzystuje wysoką temperaturę, najlepszy efekt można uzyskać, drukując na materiałach, zawierających w składzie poliester. Tworzywo to idealnie stapia się z barwnikami, co pozwala uzyskać bardzo satysfakcjonujący efekt. Ważny jest jednak również kolor nadruku. Jeśli chce się zlecić wykonanie wielobarwnego elementu na danym materiale, to najlepiej, jeśli będzie on dość jasny. W takim przypadku barwnik lepiej wchłania się w we wszystkie włókna. Zaletą jest to, iż technika sublimacji umożliwia nałożenie wszystkich przejść kolorystycznych, a także tzw. cieniowania. Kolorowe grafiki nie tracą więc na wartości estetycznej i prezentują się dokładnie tak, jak oryginał. Jedynym wyjątkiem jest wydruk na kolorowych lub bardzo ciemnych materiałach. Takie podłoże może być bowiem problematyczne ze względu na łączenie się poszczególnych barwników. 

Która technika jest lepsza – sitodruk czy sublimacja? 

Reasumując, zarówno sitodruk, jak i sublimacja to formy drukowania, które są korzystne i umożliwiają stworzenie bardzo satysfakcjonujących wizualnie elementów. Trzeba jednak pamiętać, aby daną formę dostosować do rodzaju druku.

Sitodruk to opcja korzystna w momencie decydowania się na duży nakład druku. Metoda świetnie sprawdza się przy okazji znakowana jednym wzorem na całym materiale. To, co warto wziąć pod uwagę, to fakt, iż sitodruk sprawia, że w miejscu znakowania materiał nie przepuszcza powietrza, a nadruk może stracić na wartości po około 150 praniach. Sublimacja uznawana jest natomiast za niezniszczalny nadruk, który dodatkowo umożliwia personalizację. Element nanoszony na materiał w tym przypadku jest idealnie odwzorowany kolorystycznie. Co więcej, nadruk bezproblemowo przepuszcza powietrze. Z metody tej można jednak skorzystać wyłącznie wtedy, gdy materiał, na który nanoszone są grafiki, jest stworzony z poliestru. Co więcej, w momencie zamawiania większego nakładu druku, korzystniejszą opcją może okazać się sitodruk. O ostateczną wycenę oraz pomoc w doborze odpowiedniej formy techniki drukowania warto zapytać w wybranej przez siebie drukarni.