2023-03-17

Jak zrobić matrycę do sitodruku?

Sitodruk to jedna z najstarszych i najczęściej stosowanych metod znakowania odzieży i gadżetów reklamowych. Mimo wielu zalet ma też pewne mankamenty, a największym z nich jest długi proces przygotowania do druku. Konieczne jest sporządzenie matrycy, które wymaga dużej precyzji. Czym jest ten element? Jak dokładnie wygląda proces jego tworzenia? Dowiedz się, w jaki sposób przygotowuje się matrycę do sitodruku.

Czym jest sitodruk?

Ze wszystkich dostępnych dzisiaj metod znakowania ubrań i akcesoriów reklamowych sitodruk ma najdłuższą tradycję. Jest to technika, której używano już wiele lat temu. Oczywiście z czasem w wyniku rozwoju technologii sitodruk został wzbogacony o nowe rozwiązania. Mimo to większość procesów wygląda bardzo podobnie i można je przeprowadzić nawet w domowych warunkach. Konieczne jest jednak posiadanie pewnych narzędzi oraz wyrobienie odpowiednich umiejętności. Niezbędna jest też wiedza o tym, jak zrobić matrycę do sitodruku.

Matryca sitodrukowa to dosłownie sita służące do wykonywania nadruków. Cały element przypomina ramkę z naciągniętą siatką, którą pokrywa się światłoczułą emulsją, a następnie naświetla światłem UV. Odpowiednio przygotowana matryca ma warstwę utwardzonej substancji, która nie przepuszcza farby. Dzięki temu można nanosić kolory we właściwe miejsca.

Jak wygląda proces znakowania sitodrukiem?

Na początku trzeba zaznaczyć, że sitodruk jest metodą bezpośrednią, co oznacza, że wzór nanoszony jest od razu na odzież lub wybrany gadżet. W związku z tym nie trzeba używać żadnych folii czy transferów. Mimo to cały proces składa się z kilku równie ważnych etapów. Wszystkie wymagają dużej precyzji w działaniach.

Przygotowanie klisz

Oczywiście pierwszym punktem jest zaprojektowanie wzoru i zapisanie go w formacie pliku graficznego. Nie jest to jednak etap samego sitodruku. Pierwszym działaniem, które wykonuje drukarnia, jest natomiast odseparowanie wszystkich kolorów. Nie trzeba tego robić w przypadku jednokolorowych projektów. Istnieje też możliwość nadruku full color, ale wtedy separacja odbywa się nieco inaczej. Wtedy potrzebny jest dodatkowy element, czyli raster.

Naświetlanie matrycy

Kolejnym etapem jest wspomniane wcześniej naświetlanie sit, czyli matrycy. Najważniejsza w tym procesie jest emulsja światłoczuła, którą przechowuje się w ciemni. Substancja nakładana jest równomiernie na całe sito, a następnie wysuszona w specjalnym urządzeniu. Następnie za pomocą naświetlarki przenosi się na matrycę wcześniej przygotowaną kliszę. Zamyka się wtedy urządzenie i emulsja naświetla się oraz utwardza w odpowiednich miejscach.

Mycie sit

Kiedy sito zostanie naświetlone, przekazuje się je do mycia. Wtedy emulsja światłoczuła, która nie została utwardzona, rozpuszcza się, dzięki czemu powstają małe otwory. Właśnie przez nie będzie później przechodzić farba. Trzeba zaznaczyć, że należy bardzo uważać podczas mycia sita. Jeśli emulsja będzie zbyt długo narażona na działanie wody, to może to wpłynąć negatywnie na rezultat. Po umyciu trzeba oczywiście osuszyć sito i ewentualnie nanieść ostatnie poprawki.

Odwzorowanie kolorów

W sitodruku kolory powstają zgodnie z paletą Pantone, co sprawia, że każda farba musi być przygotowana według unikalnej receptury. Profesjonalne drukarnie korzystają ze specjalnych programów, które wyliczają odpowiednie proporcje różnych farb i przygotowują potrzebny produkt. W sitodruku w większości przypadków wykorzystuje się farby plastizolowe, ale możliwe jest także użycie:

Drukowanie wzorów

Odpowiednio przygotowane matryce trzeba zamocować na jednym z ramion karuzeli sitodrukowej. Jeśli urządzenie jest automatyczne, to farba samodzielnie rozprowadza się równomiernie na powierzchni materiału. Koszulka, bluza czy inne ubranie przechodzi przez kolejne ramiona, po czym zostaje zdjęte i przeniesione do tunelu suszącego. Temperatura musi zostać dostosowana do rodzaju tkaniny i farby. Po wysuszeniu nadruk jest gotowy i z pewnością będzie cieszył oko przez długi czas.

Czy można wykonać nadruk sitodrukiem w domu?

Nie da się ukryć, że proces znakowania sitodrukiem jest dość skomplikowany i wymaga wielu przygotowań. Wszystkie elementy takie jak farby czy emulsje można oczywiście znaleźć w internetowych sklepach. Samo sito można bez problemu wykonać z czterech listewek i siatki. Za klisze mogą służyć czarne kartki papieru.

Posiadając odpowiednie narzędzia, można więc wykonać nadruk sitodrukowy w domu, ale efekt może nie być zadowalający. Lepszym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnej drukarni. Specjaliści zadbają o to, aby zaprojektowany wzór był dokładnie odtworzony na materiale.