2023-06-30

Jakie znaczenie ma gramatura koszulki?

Dokonując zakupu odzieży, większość osób skupia się na jej aspektach wizualnych i nie każdy zastanawia się nad jej parametrami. Warto jednak wiedzieć, że gramatura koszulki może zwiększać lub zmniejszać komfort jej noszenia. Dowiedz się, czym ona jest oraz jakie ma znaczenie w przypadku wykonywania spersonalizowanej odzieży. 

Gramatura koszulki – czym jest?

Gramaturą koszulki nazywa się ciężar metra kwadratowego, który jest podawany w gramach i dotyczy materiału, z jakiego wykonana jest odzież. Wiele osób uważa, że parametr ten wpływa na jakość ubrania, jednak nie zawsze tak jest. To, w jakim stanie będzie dane ubranie, jest zależne bowiem przede wszystkim od wykonania, wykorzystanych materiałów oraz sposobu szycia. Grubość materiału jest natomiast kwestią preferencji indywidualnych. Niektóre osoby wybierają grubsze materiały, inni wolą natomiast tkaniny przewiewne. Te drugie sprawdzają się doskonale w okresie letnim, gdy na dworze zaczynają pojawiać się wysokie temperatury. 

Na to, jaką gramaturę ma dana koszulka, wpływają przede wszystkim dwie kwestie:

Gramatura koszulki a jej cena

Jak wspomniano wcześniej, gramatura nie ma wpływu na jakość ubrania. Trzeba jednak wiedzieć, że ze względu na ilość wykorzystanego materiału, ubrania o gramaturze większej, są zazwyczaj droższe niż te, które są lżejsze. Co więcej, należy mieć na uwadze również fakt, iż im materiał cechuje się wyższą jakością, tym będzie on do zakupienia przy większej cenie. Przykładowo koszulka z bawełny (która ze względu na rodzaj tkaniny jest dość gruba) będzie tańsza od poliestru. 

Na co wpływa gramatura koszulki?

Podkreśla się, że gramatura koszulki jest uzależniona od wielu kwestii. Jednocześnie jej wysokość wpływa na kilka czynników. Najważniejszym z nich jest trwałość odzieży (trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to jeden z kilku parametrów). Warto również wiedzieć, że większa gramatura koszulki sprawia, że ubranie jest delikatnie cięższe i bardziej odczuwalne na ciele. Lżejsze, przewiewne tkaniny są znacznie mniej odczuwalne, dlatego najczęściej wybiera się je w dni upalne. Na odzież o większej gramaturze większe zapotrzebowanie przypada na okresy jesieni i zimy. Wyższa gramatura bawełny i innego rodzaju tkanin zmniejszają również jej podatność na uszkodzenie, rozprucie, odbarwienie czy inne mechaniczne zniszczenia. 

Niezależnie od gramatury koszulki należy pamiętać o tym, aby o tkaninę odpowiednio zadbać. Kwestie, jakie mają największe znaczenie, to między innymi prawidłowe pranie i suszenie odzieży. Koszulki o większej gramaturze wymagają większej staranności w trakcie pielęgnacji. Przed rozpoczęciem prania należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną przez producenta.

Jaką gramaturę wybrać?

Najczęściej wybieraną gramaturą jest ta o wartości średniej wynoszącej około 180-190 g/m2. Tkaniny takie są wystarczająco grube, aby zapewnić odpowiedni komfort i ciepło w trakcie noszenia. Są one wygodne, a jednocześnie nie sprawiają, że ich ciężar przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Co więcej, taka wartość gramatury odzieży nadaje się najlepiej do wykonywania różnego rodzaju nadruków, dlatego też tego rodzaju produktów jest na rynku najwięcej. Niekiedy w sklepach odzieżowych można również spotkać koszulki o niskiej gramaturze i wysokiej jakości. Wybór takich tkanin jest dość ograniczony, a ich koszt jest zazwyczaj ponadprzeciętnie duży. Chcąc zdecydować się na najlepszą gramaturę, warto zakupić kilka rodzajów koszulek, a z nich, opierając się na własnym doświadczeniu, wybrać tę, która najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom.