2022-08-05

Nadruk czy haft – co wybrać?

Zarówno nadruk, jak i haft to nowoczesne metody zdobienia bluz, koszulek, kurtek oraz innej odzieży, a także wielu akcesoriów i gadżetów firmowych. Każda technika ma oczywiście swoje charakterystyczne właściwości. Znaczące różnice pomiędzy nimi sprawiają, że jedno z rozwiązań zawsze będzie lepszą opcją. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednią metodę znakowania.

Nadruk – czym się charakteryzuje?

Nadruk to forma zdobienia odzieży często stosowana przy dużych zamówieniach na gadżety firmowe. Jest to spowodowane tym, że wykonanie specjalnych matryc jest dość drogie. Najczęściej wykorzystywana metoda znakowania tkaniny w ten sposób to sitodruk, który jest stosunkowo niedrogi, a jednocześnie zapewnia dobre odwzorowanie projektu. Coraz popularniejsze stają się też nadruki Flex, które świetnie sprawdzają się do prostych grafik czy logo firmy. Do najbardziej nowoczesnych technik zalicza się też druk DTG.

Największą zaletą nadruku jest czytelność całego zdobienia i wyrazistość kolorów. Znakowanie prezentuje się bardzo dobrze niezależnie od jego wielkości i rozdzielczości. Przy pomocy tej techniki można też doskonale odwzorować detale i małe napisy. Warto jednak wiedzieć, że nadruk można stosować tylko na gładkich materiałach. Wymaga on też termicznego utrwalenia, więc nie może być wykorzystany do zdobienia tkanin, które nie są odporne na wysokie temperatury.

Haft – jakie ma zalety?

Haft to bardzo stylowa technika znakowania odzieży. Grafika czy nazwa firmy naniesiona na koszulki lub bluzy za pomocą tej metody wskazuje na solidność i profesjonalizm. Haft zapewnia też wytrzymałość tkaniny, ponieważ jest wyjątkowo odporny na częste pranie i wysokie temperatury. W odróżnieniu od projektów wykonanych innymi sposobami haftowane wzory nie mogą się zetrzeć czy skruszyć. Dzięki temu zachowają wygląd, kolor i kształt przez wiele lat.

Warto jednak pamiętać, że haft należy wykorzystywać jedynie do naszywek o niewielkiej powierzchni. Duże zdobienia są nieopłacalne i lepiej wykonywać je za pomocą techniki nadruku. Haft nie nadaje się też do projektów, w których obecne są przejścia między kolorami oraz drobne detale. Trzeba też zwrócić uwagę na wielkość wzoru, aby pozostał on czytelny na materiale.

Kiedy zastosować nadruk?

Nadruki stosowane są najczęściej w przypadku bardziej skomplikowanych grafik i wzorów. Haft komputerowy nie jest wtedy zalecany, ponieważ znakowanie trudno dostępnych miejsc, dużych projektów czy logotypów z małą czcionką daje lepsze efekty przy użyciu techniki nadruku. Metoda zadrukowania jest też lepsza w przypadku materiałów wodoodpornych tj. kurtki czy płaszcze przeciwdeszczowe. Jeśli skorzysta się wtedy z haftu komputerowego, to miejsce znakowania utraci właściwości wodoodporne.

Rodzaje nadruków

Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiło się wiele metod wykonywania nadruków, które cechują się dużą odpornością na uszkodzenia i działanie środków chemicznych. Nasza firma wykorzystuje kilka różnych technik takich jak:

Gdzie najlepiej sprawdzi się haft komputerowy?

Znakowanie niektórych produktów i materiałów z użyciem haftu komputerowego daje bardzo satysfakcjonujące rezultaty. Niektóre tkaniny prezentują się znacznie lepiej z takim wzorem niż z nadrukiem. Zarówno bluzy, jak i koszulki czy polary z haftem wyglądają schludnie i estetycznie.

Haft komputerowy na odzieży sprawdza się najlepiej w przypadku mało skomplikowanych projektów bez przejść tonalnych i cieni. Wszystkie drobne elementy w logo firmy mogą być trudne do odwzorowania. Warto też wiedzieć, że w większości przypadków nie zaleca się użycia tej techniki do wykonania dużych grafik na plecach, ponieważ wzór przebija strukturę materiału. Jeśli wybrana odzież zakładana jest bezpośrednio na skórę (koszulka, bluza, koszula), to haft może ją podrażniać. Nasza firma znalazła na to rozwiązanie. Na życzenie klienta ubrania mogą zostać podklejone specjalną powłoką SKINPROTECT, która chroni skórę przed otarciami.

Gdzie wykonać haft lub nadruk na odzieży?

Znakowanie bluz, koszulek czy innej odzieży wiąże się z koniecznością użycia specjalnych maszyn. Dlatego najlepszą opcją jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy takiej jak nasza. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży oraz odpowiednie wyposażenie, aby kompleksowo zrealizować każde zamówienie. Oferujemy szybkie działanie, a także szczegółowe i wytrzymałe nadruki oraz hafty. Możemy też doradzić, jaka technika nanoszenia wzoru spełni oczekiwania.