2023-03-24
Obecnie metod znakowania odzieży jest co najmniej kilka — termotransfer, sitodruk, druk cyfrowy DTG, folia flex, haft komputerowy. Od wyboru odpowiedniej techniki zależy trwałość i estetyka wzoru. Największe wątpliwości budzi zawsze personalizowanie koszulek sportowych. Z jakiego materiału jest najczęściej wykonana tego typu odzież? Która metoda znakowania sprawdzi się w przypadku trykotów piłkarskich, siatkarskich czy koszykarskich? Dowiedz się, jak wygląda personalizowanie odzieży sportowej.
Jaka metoda znakowania jest najlepsza w przypadku odzieży sportowej?
Koszulki, bluzy i całe stroje sportowe narażone są na szarpanie i eksploatację w ciężkich warunkach. Z tego powodu muszą być one wyjątkowo wytrzymałe. To samo dotyczy nadruków na materiale. Nie wszystkie metody znakowania mogą zapewnić odpowiednią trwałość. Na szczęście jest kilka technik, które sprawią, że koszulka sportowa z własnym nadrukiem będzie służyć przez długi czas.
Sublimacja
Sublimacja to zdecydowanie najlepsza metoda do znakowania odzieży sportowej. W tym przypadku nadruk wykonywany jest specjalnymi tuszami, a następnie nanoszony na papier sublimacyjny. Tak przygotowany wzór nanosi się na materiał w wysokiej temperaturze przy pomocy prasy przemysłowej. Koszulki sportowe najczęściej wykonane są z poliestru, dlatego technika sublimacji gwarantuje wytrzymałość.
Znakowanie za pomocą sublimacji zapewnia, że kolory będą dokładnie odwzorowane. Metoda jest opłacalna już od jednej sztuki, dlatego można zarówno stworzyć własną koszulkę treningową, jak i zamówić stroje dla całej drużyny. Nadruk jest niewyczuwalny w dotyku i przepuszcza powietrze, więc gwarantuje komfort podczas aktywności fizycznej. Jedynym ograniczeniem sublimacji jest materiał odzieży. Technika ta sprawdza się tylko na poliestrze, ale w przypadku koszulek sportowych nie jest to dużym problemem.
Sitodruk
Metoda nadruku bezpośredniego, jaką jest sitodruk, to jedna z najstarszych technik znakowania odzieży i różnych gadżetów reklamowych. Wykonuje się ją za pomocą karuzeli sitodrukowej i specjalnie dobranych farb. Sitodruk sprawdza się w przypadku dużych zamówień na personalizowane koszulki sportowe. Będzie więc doskonałym wyborem, jeśli organizujesz stroje dla drużyny lub uczestników biegu.
Trzeba zaznaczyć, że sitodruk ma pewne wady. Największą z nich jest ograniczenie w liczbie kolorów. Jest też bardzo nieopłacalna, jeśli każda koszulka ma mieć nieco inny wzór. Wtedy konieczne jest przygotowanie kilku matryc, co wiąże się z większymi kosztami. Sama estetyka nadruku jest natomiast bardzo zadowalająca.
Termotransfer
Ta metoda jest bardzo zbliżona do znakowania za pomocą sitodruku. Bardzo często nazywa się ją sitodrukiem pośrednim. Różnicą jest użycie papieru transferowego, na który nanosi się wzór. Dopiero później przygotowany projekt ląduje w prasie przemysłowej, a ostatecznie na materiale. Termotransfer idealnie sprawdza się do drukowania wzorów w trudno dostępnych miejscach. Z tego powodu wykorzystuje się ją do znakowania czapek sportowych i innych gadżetów np. toreb. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku sitodruku, małe zamówienia mogą być nieopłacalne.
Folia flex
Technika ta pozwala na tworzenie jednokolorowych wzorów o wysokiej trwałości. Sprawdza się wyjątkowo dobrze w przypadku koszulek piłkarskich, ponieważ na nadruk można nanieść ciekawe, atrakcyjne efekty — odblask, złudzenie metalu. Możliwość takiej edycji znakowania jest przydatna zwłaszcza w projektowaniu strojów do biegania lub jazdy na rowerze. Odblaskowy wzór może zapewniać bezpieczeństwo na drodze. Największą wadą termotransferu jest brak przepuszczalności powietrza. Z tego powodu wykorzystuje się go zazwyczaj do małych nadruków.
Personalizacja koszulek sportowych — która metoda jest najlepsza?
Wybór metody znakowania zależy przede wszystkim od samego wzoru. W przypadku koszulek piłkarskich, siatkarskich czy strojów do biegania najlepiej sprawdza się sublimacja. Jest to najtrwalsza i najbardziej opłacalna technika personalizacji. Co więcej, przepuszcza powietrze, co zapewnia komfort podczas uprawiania sportu. Drugą opcją, którą warto rozważyć, jest folia flex. Dzięki niej można uzyskać różne, ciekawe efekty i stworzyć niepowtarzalną koszulkę sportową. Aby być zadowolonym z wyboru metody znakowania, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale także funkcjonalność.