2023-03-03
Sitodruk to jedna z najpopularniejszych metod znakowania odzieży i różnego typu gadżetów. Mimo swojej długiej historii ciągle jest powszechnie wykorzystywany zarówno do dużych nakładów, jak i prywatnych projektów. Wszystko to dzięki rozwijającej się technologii i licznym usprawnieniom. Wątpliwości wielu osób budzi jednak trwałość nadruków wykonanych tym sposobem. Czy obawy są uzasadnione? Dowiedz się, czy sitodruk jest wytrzymały i sprawdź, czy warto wybrać go do realizacji zamówienia.
Sitodruk — jak wygląda proces znakowania?
SItodruk to technika znakowania, która wywodzi się z klasycznego druku szablonowego. Metoda ta rozwijała się przez lata, coraz bardziej się rozpowszechniając. Do dzisiaj możliwości zastosowania sitodruku są bardzo szerokie. Wcześniej zaprojektowane wzory nanosi się bezpośrednio na produkty przy pomocy specjalnych farb. Mają one różne efekty, dlatego trzeba wybrać konkretny rodzaj.
Sam proces znakowania sitodrukiem dzieli się na kilka etapów. Na samym początku konieczne jest wykonanie matrycy. Następnie przychodzi czas na naświetlanie i mycie sit. Później przechodzi się do drukowania na tzw. karuzeli i wygrzewania w tunelu. Ze względu na złożoność całego procesu technika ta jest bardziej skomplikowana od innych. Warto jednak zaznaczyć, że daje wyjątkowo dobre efekty i jest wytrzymała.
Jak wytrzymały jest sitodruk?
Mimo tego, że istnieje dużo nowszych i bardziej zaawansowanych metod znakowania to właśnie sitodruk jest jedną z najbardziej wytrzymałych technik. Trzeba oczywiście pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji odzieży z nadrukiem, a zwłaszcza o właściwym praniu. Sitodruk sprawdza się zarówno w przypadku naturalnych materiałów, jak i tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj farby, ponieważ może on wpłynąć na wytrzymałość całego wzoru.
- Farby plastizolowe — ze względu na swoją charakterystykę są to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane farby na rynku. Ich skład jest gwarancją wysokiej trwałości oraz wiernego odwzorowania kolorów. Dużą zaletą farb plastizolowych jest też dokładne pokrycie materiału. Wykorzystując te produkty, można realizować nawet skomplikowane projekty.
- Farby wodne — w pewnym okresie był to najczęściej stosowany rodzaj farb. Wykorzystywany był przede wszystkim w sitodruku tekstylnym. Niestety ze względu na wysoką rozcieńczalność farby wodne nie kryją materiału tak dokładnie, jak inne produkty. Mimo to gwarantują satysfakcjonującą wytrzymałość.
- Farby rozpuszczalnikowe — stosuje się je przede wszystkim do nadruków wykonywanych na materiałach sztucznych takich jak poliester. Przy pomocy tych produktów można więc stworzyć wytrzymałe wzory na koszulkach sportowych, torbach czy parasolach. Farby rozpuszczalnikowe są wyjątkowo odporne na spieranie i działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Pranie odzieży z nadrukiem — jak dbać o sitodruk?
Sitodruk jest bardzo często wybieraną techniką znakowania ze względu na łatwość w pielęgnacji odzieży i innych gadżetów personalizowanych. Ubrania z nadrukami wykonanymi tą metodą można spokojnie prać w programach z temperaturą od 30 do 60 stopni. Jedyne, o czym należy pamiętać, to ograniczenie wirowania do 800 obrotów na minutę. Wtedy wzór nie straci głębi kolorów. Warto zastosować się jeszcze do kilku dobrych wskazówek.
- Prać na lewej stronie — dzięki temu nadruk nie będzie się ścierał podczas wirowania.
- Nie prasować nadruku — nawet jeśli odzież jest na lewej stronie, to lepiej omijać wzór. Kiedy nie ma takiej możliwości, warto zmniejszyć temperaturę żelazka.
- Nie używać silnych środków chemicznych — niektóre wybielacze i detergenty mogą wywołać reakcje chemiczne, które wpłyną negatywnie na trwałość nadruku.
- Nie suszyć w suszarce bębnowej — suszarki elektryczna mogą spowodować, że wzór będzie się szybciej ścierał.
- Nie prać chemicznie — w tym procesie wykorzystywane są rozpuszczalniki, które sprawiają, że nadruki tracą głębię kolorów.
Stosowanie się do powyższych rad zapewnia, że wzory na ubraniach zachowają swój estetyczny wygląd przez długi czas. Dzięki temu odzież prezentuje się doskonale nawet po wielokrotnym noszeniu.
Czy sitodruk to dobry wybór?
Sitodruk to technika znakowania, która daje duże możliwości personalizacji. Poza tym jest bardzo trwała i gwarantuje satysfakcjonujący, estetyczny efekt. Trzeba jednak zaznaczyć, że sam proces drukowania jest dość skomplikowany i wymaga odpowiedniego przygotowania. Z tego powodu znakowanie sitodrukiem jest opłacalne przy większych zamówieniach. Przy mniejszych nakładach lepiej zdecydować się na inną technikę.
Ostateczna cena zależy też oczywiście od liczby kolorów oraz rodzaju produktów. W naszej firmie zawsze doradzamy najlepszą metodę znakowania. Proponujemy rozwiązania, które zapewnią, że wybrany wzór będzie prezentował się zgodnie z oczekiwaniami. Satysfakcjonujący efekt gwarantowany!