2023-05-19

Folia flex czy flock – co wybrać?

Spersonalizowany nadruk na ubraniu to coraz popularniejsza opcja, która umożliwia stworzenie oryginalnej linii ubrań. Dzięki takiej odzieży można wyróżnić się na tle innych, tworząc niepowtarzalne ubrania promujące firmę lub markę oraz te, które przeznaczone są do prywatnego użytku. Najpopularniejszą metodą znakowania ubrań jest nakładanie specjalistycznych folii. Wyróżnia się dwa rodzaje – folię flex i flock – sprawdź, która z nich sprawdza się lepiej. 

Folie flex i flock – do czego służą?

Folie flex i flock to materiały, które umożliwiają zdobienie i personalizowanie ubrań. Dzięki nim możliwe jest nanoszenie na odzież specjalnie przygotowanych nadruków, umożliwiających stworzenie wyróżniającej się na rynku linii odzieżowej. Z tego rodzaju metod tworzenia koszulek, spodni, bluz i akcesoriów najczęściej korzystają osoby, którym zależy na:

Zdobienie tekstyliów za pomocą folii flex i flock to jedna z najkorzystniejszych finansowo i czasowo metod, dlatego decyduje się na nią bardzo dużo osób. Odpowiednie przygotowanie odzieży pod tego rodzaju zabieg oraz przeprowadzenie go w prawidłowy sposób gwarantuje uzyskanie estetycznego nadruku na odzieży, który będzie wyróżniał się dużą trwałością. Pomimo tego, że obie folie są wykorzystywane w podobny sposób, to istnieją pomiędzy nimi drobne różnice. 

Folia flex – co warto wiedzieć?

Folia flex wykonywana jest zazwyczaj z poliuretanu i PVC, dzięki czemu nadruki są gładkie, dość cienkie, a jednocześnie bardzo rozciągliwe. To sprawia, że świetnie nanosi się je na wybraną odzież, niezależnie od materiału. Najczęściej nakłada się ją na bawełnę, poliester oraz mieszankę poliestru z akrylem. Flexy prezentują się na ubraniach bardzo estetycznie, a ich wykończenie może być dostosowane do preferencji. Nadruk może bowiem przyjmować formę klasycznego wzoru lub elementu wzbogaconego takim efektem, jak:

Dużą zaletą folii flex jest jej trwałość. Tego rodzaju materiał, ze względu na skład, nie gniecie się, nie pęka oraz nie spiera, dzięki czemu zachowuje estetyczną prezencję na długi czas. Najczęściej jest on również pokryty specjalnym klejem, który sprawia, że nadruk jest bardzo miły w dotyku. 

Folie flex stosuje się najczęściej przy małych nakładach. Najlepiej nadruki z tego materiału wykonuje się na jednej lub kilku sztukach odzieży. Projekt przygotowuje się bowiem za pomocą wektorów, gdzie następnie za pomocą plotera tnącego w odbiciu lustrzanym nanosi na specjalną gładką folię. Ta następnie nanoszona jest na ubranie poprzez wprasowanie w bardzo wysokiej temperaturze. Ze względu na to materiał wytrzymuje pranie i wirowanie (oczywiście z uwzględnieniem zasad prania odzieży z nadrukami). 

Folia flock – czym jest? 

Folia flock w porównaniu do folii flex przybiera zupełnie inną postać. Ta druga, jak wspomniano wcześniej, jest zazwyczaj bardzo cienka oraz śliska i delikatna w dotyku. Folia flock charakteryzuje się natomiast strukturą zamszu. Wykonuje się ją z wiskozy, której struktura włókien jest meszkowata. Ze względu na to materiał ten jest również grubszy niż typowa folia flex. Nie ma jednak różnic pomiędzy oba materiałami, jeśli chodzi o trwałość. Flock jest równie trwały, jak jego zamiennik i można go nanosić tak samo na naturalne, jak i na syntetyczne tkaniny. Najbardziej znacząca różnica dotyczy więc tego, jaki w dotyku i wyglądzie będzie nanoszony nadruk. 

Folia flock czy flex – co wybrać?

Zdobienie tekstyliów za pomocą folii flex i flock to bardzo szybka opcja na uzyskanie pięknego i wyróżniającego się ubrania. Należy jednak wiedzieć, że najlepiej metody te sprawdzają się przy nanoszeniu jednokolorowych obrazów i grafik. Lasery tnące folie nie mają bowiem możliwości szczegółowego odwzorowywania szczegółów czy nanoszenia skomplikowanych barw. Uwzględniając koszty, warto pamiętać, że każdorazowe dodanie koloru generuje następny wydatek. Decydując się na nadruk foliowy, dobrze jest wybrać wyłącznie wysokiej jakości materiał. Najlepiej, jeśli folia posiada certyfikat bezpieczeństwa, który informuje, że nie zawarto w niej szkodliwych substancji. Zlecając stworzenie unikalnej odzieży firmie drukarskiej, warto sięgnąć po ofertę tej, która bazuje na najwyższej technologii oraz foliach, których stężenie barwników, metali ciężkich czy pestycydów nie przekraczają norm naniesionych odgórnie.